حلال ، سلامت و سعادت

حلال و اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی

با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و با مرور ادبیات موجود در این حوزه، میتوان تعریف اقتصاد اسلامی راهبردی را به عنوان تعریفی جامع و مانع برای این مفهوم ارائه داد.

رهبر انقلاب در بهمن ۱۳۹۲ و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را برای اجرا ابالغ نمودند.  در این میان یکی از پتانسیل های کشور ایران که در سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیز بر توسعه آن تاکید شده است، بخش کشاورزی و تولید محصولات خوراکی است که می تواند با توجه به افق های روشن توسعه بازار محصولات حلال در جهان، زمینه را برای استفاده از رشدی مبتنی بر آموزه های اسلامی فراهم سازد.

 

هم خوانی با اهداف اقتصاد مقاومتی

 سیاستهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی که با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخصهای مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله، ابلاغ شده اند؛ به واسطه ماهیت راهبردی خود دارای خصلتهای انعطاف پذیری، فرصت ساز، درونزایی، پیشروی و برونگرایی هستند و در نگاهی اولیه و صرفا با توجه به مضمون مقدمه ابلاغ این سیاستها، حضور در بازار تولیدات حلال را می توان به عنوان سیاستی که صورت همزمان اهداف این سیاست ها را محقق می سازد معرفی نمود.  چرا که راهبرد حضور در فضای اقتصاد حلال به واسطه نوظهور بودن این موضوع ، دارای ویژگی پیشرو بودن در بازار خواهد بود و در صورت مشارکت ایران در بازار جهانی، می توان به عنوان کشوری پیشرو در این حوزه شناخته شود. به خصوص این که کسب و کارهای حلال هنوز در مراحل ابتدایی راه هستند و در صورت تشکیل آزمایشگاه های مرتبط و نیز تعریف دوره های خاص در این زمینه، که به مدد دانش علوم تجربی و فقه شکل خواهد گرفت، ایران می تواند به عنوان یک کشور اسلامی مورد توجه قرار بگیرد. همچنین این سیاست با تکیه بر استعدادهای درونی ایران در تولید شکل خواهد گرفت، چرا که ایران هجدهمین کشور از نظر وسعت بوده و مطابق آمار توسعه جهانی زمین های قابل کشت در آن نزدیک ۳۰ درصد از مساحت کل کشور را شامل می شوند. و در تولید علوم مربوط به آن نیز توانایی بخش بزرگی از حوزه و دانشگاه مصروف خواهد شد.  به علاوه با توجه به حجم بالای تجارت جهانی محصولات حلال، که تخمینی بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد دلار را شامل میشود، این سیاست کاملا برونگرا بوده و در راستای تقویت روابط اقتصادی و فرهنگی با سایر کشورهای اسلامی است و از این نظر نیز در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز خواهد بود.

هم چنین این بازار به واسطه رابطه با سایر کشورها، زمینه را برای ایجاد فرصت های جدید تجاری فراهم نموده و می تواند بستری برای ارتقای دانش فنی تولیدات باشد و فرصتهای مناسبی را برای توسعه سایر بخش های اقتصادی کشور فراهم آورد.

 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک ۲۴

تلفن : ۸۸۹۰۹۰۳۳ - ۰۲۱

نمابر : ۸۸۸۹۰۸۵۸ - ۰۲۱

پست الکترونیک : info@halal.gov.ir

دسترسی سریع

اتوماسیون اداری

نقشه سایت

تالار گفتگو

ورود اعضا

محصولات

© حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران است.

تلفن : -

نمابر : -

اقتصاد مقاومتی